KOBİ’nin yatırım ‘enerji’si yükseldi - Sabah - Cezve Kahve
KOBİ’nin yatırım ‘enerji’si yükseldi - Sabah

 

Nükleer Fırsatlar

Türkiye, enerji yatırımlarında vites büyütüyor. Güneşten, rüzgâr ve nükleere kadar her alanda canlanan yerli kaynaklar KOBİ’lerin yatırım iştahını kabarttı. Sadece nükleerde 10 milyar dolarlık fırsat var…

Nükleer Enerjiler

2017’de hayata geçmesi planlanan enerji yatırımları KOBİ’lerde heyecan yarattı. Nükleer, güneş, kömür ve rüzgâr alanında hedeflenen yatırımlardan aslan payını almayı hedefleyen KOBİ’ler çalışmalara şimdiden başladı. En yoğun rekabetin ise nükleerde yaşanması bekleniyor.

Zira, Akkuyu ve Sinop nükleer santral projeleri, yerlileştirme çalışmaları kapsamında iş vermek için KOBİ’leri aramaya başladı. İnşaat, imalat, elektrikelektronik ve makine sanayi altında faaliyet gösteren pek çok sektör için 10-12 milyar dolarlık iş fırsatı oluşturması beklenen nükleer santral projeleri, yeni istihdam alanlarını da geliştirecek. Nükleer Enerji Enstitüsü’nün yaptığı çalışmalara göre nükleer santrallerde çalışan her 100 kişi için ekstra 66 kişilik dolaylı istihdam ortaya çıkıyor.

Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Uluslararası Nükleer Santraller Zirve Başkanı Doç. Dr. Şule Ergün, nükleer santral projelerinin Türk ekonomisine doping etkisi yapacağını ifade ederek, “KOBİ’ler bu yatırımları fırsata çevirebilir. Özellikle dövme, kaplama gibi işlemler, pompa ve vana üretimi, boru ve bağlantılar, kablolama, kaynak işleri, inşaat, makine, elektrik ve yazılım mühendislik hizmetlerinin yanı sıra lojistik ve emniyetle ilgili alanlarda fırsatlar bulunuyor” dedi.

•500 KOBİ BÜYÜK İŞ ALIR
Türkiye’de kurulan nükleer santral projelerinde yerlileşme çalışmalarının son derece önemli olduğunu açıklayan Ergün, 500’e yakın KOBİ’nin nükleer santrale ekipman ya da hizmet sağlama açısından değerlendirileceğini de sözlerine ekledi.

•GÜNEŞ KAZANDIRIYOR
Enerjide bir diğer fırsat alanı ise güneş olarak öne çıkıyor. Özellikle son dönemde hayata geçirilen yasal düzenlemeler bu alanda birçok yeni fırsatın kapısını araladı. KOBİ’lerin bu alana yatırım yaparak kendi elektriğini de üretebileceğini söyleyen Panasonic Ürünleri Grubu Satış Müdürü Koray Yıldız, “Yeni dönemde çok sayıda fırsat var. KOBİ’ler güneş alanındaki yatırımları ile hem kendi elektriğini üretebilir hem de fazlasını satabilir. Enerji hemen her sektör için ana girdi kalemi olduğu için tüm sektörler için kullanılmasını öneriyoruz. Fakat özellikle çatısında yeterli alana sahip ve gölgelenmeye çok fazla maruz kalmayan sanayicilerin güneş enerjisinden elektrik üretmesini tavsiye ediyoruz. Ortalama 1MWp bir santral ciddi tasarruf ve kazanç sağlar” dedi.

– KOBİ TURU –
cezve kahve mağaza görünümü

•CEZVE KAHVE KADIN GİRİŞİMCİYLE BÜYÜYECEK
Cezve Kahve, geçen yıl Cebrail Mungan tarafından kuruldu. Büyüme stratejisinin merkezine kadın girişimcileri alan Mungan, 3 yıl içinde hizmet verilen nokta sayısını artırmak istiyor. Mungan, “16 şubeye ulaştık. Hedefimiz, 3 yıl içinde 100 farklı noktada şubeleşmek. Anadolu’da kadın girişimcilere bayilik konusunda ayrıcalıklar sunuyoruz” dedi.REGUS, BÜYÜME HEDEFLERİNİ İKİYE KATLADI
107 ülkede faaliyet gösteren hazır ofis sistemleri markası Regus, Türkiye’de yüzde 100 büyüme kararı aldı. Son dönemde gayrimenkulde atılan adımların başarılı olduğunu ifade eden Regus Türkiye Ülke Müdürü Betül Genç, “Sanılanın aksine ciddi bir büyüme trendi içine girdik. Ülkenin ekonomik potansiyeline inanıyoruz” dedi.KAZANÇ DÖNEMİ
Hayata geçirilen yasal düzenlemelerin, enerjide birçok yeni fırsatın kapısını araladığını söyleyen Panasonic Ürünleri Satış Müdürü Koray Yıldız, “KOBİ’ler enerjide kazanca geçecek” dedi.

Bir Cevap Yazın